KENDİNİZE İNANIN, ENERJİNİZİ YÜKSEK TUTUN VE PES ETMEYİN

KENDİNİZE İNANIN, ENERJİNİZİ YÜKSEK TUTUN VE PES ETMEYİN

Özlem Dalga Hizmetix Röportajı | 1 Mart 2021

KENDİNİZE İNANIN, ENERJİNİZİ YÜKSEK TUTUN VE PES ETMEYİN
Lojistik sektörüne ilham veren kadın yöneticilerden DFDS Akdeniz İş Birimi Kurumsal İletişim Müdürü Özlem Dalga, "Kadın İçin Taşıyoruz" sosyal sorumluluk projesiyle adından söz ettiriyor. Kadın girişimcilerden karşılaştıkları zorluklara göğüs gerip asla pes etmemelerini isteyen Dalga ile kariyerini konuştuk.

Lojistik sektörüne kadının imzasını atan bir kadın yönetici olarak şu an hedeflediğiniz noktada mısınız?
Denizcilik ve lojistik alanlarında Avrupa'nın lider firması DFDS'nin Türkiye'de faaliyet gösteren şirketi DFDS Akdeniz İş Birimi'nin Kurumsal İletişim Müdürlüğü görevine geçtiğimiz yılın başında atandım. Bu büyük sorumluluk getiren görevi üstlenir üstlenmez kadınlara yönelik "Kadın İçin Taşıyoruz" kurumsal sosyal sorumluluk projemizin hazırlıklarına başladık. Projemizden büyük mutluluk duyuyorum. Pandemi sürecine rağmen projemizde büyük yol aldık. KAGİDER iş birliğiyle iş kadınlarına yönelik "Kadın İçin Taşıyoruz" kurumsal sosyal sorumluluk projemizi geçen Temmuz ayında kamuoyuna duyurduk. Kadın girişimcilerin yaptıkları ihracata katkıda bulunmayı hedefleyen projemize Türkiye'nin farklı illerinden 108 kadın girişimci başvurdu. Proje kapsamında 15 Şubat tarihi itibariyle 9 kadın girişimcinin ihracat ürünleri, Avrupa ve Kuzey Afrika'daki alıcılarına teslim edildi. DFDS olarak kadın girişimcilerin Türkiye'de ürettikleri bu ürünleri, Avrupa'ya ulaştırmalarında rolümüz olduğu ve onlara rekabetçi fiyat avantajı sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Peki, bundan sonraki hedef ve planlarınızı öğrenebilir miyiz?
"Kadın İçin Taşıyoruz "projemizin ekonomimize ve toplumsal hayatımız için katma değer niteliği taşıyan bir proje olduğuna inanıyoruz. Talep olduğu sürece DFDS Akdeniz İş Birimi olarak kadın girişimcilerimizi desteklemeyi sürdüreceğiz. Öte yandan DFDS Akdeniz İş Birimi olarak proje kapsamında KAGİDER iş birliği ile AIDDA üyesi İtalyan kadın girişimcilerle Türkiye'den kadın girişimcileri yeni iş fırsatları yaratmaları hedefiyle toplantılarla bir araya getireceğiz. DFDS olarak faaliyette olduğumuz diğer Avrupa ülkelerindeki kadın girişimcilerle de Türkiye'deki kadın girişimcileri bir araya getirerek projenin kapsamını genişletmeyi planlıyoruz. DFDS'nin dijital platformu DFDS Akademi çatısı altında yaz başında düzenlediğimiz bir webinar etkinliğinde de Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş birliği ile Türkiye'den kadın girişimcilerle AIDDA üyesi İtalyan kadın girişimcileri buluşturmuştuk. Buluşmada KAGİDER ve AIDDA arasında iyi niyet protokolü de imzalanmıştı.

Bir kadın yönetici olarak şirketinizdeki kadın sayısına, kadın çalışanlara nasıl etkiniz oldu?
DFDS olarak 2020 yılı sürdürülebilirlik raporunu duyurduk. Bu çerçevede DFDS olarak globalde çeşitlilik ve kapsayıcılık doğrultusunda halihazırda yüzde 23 olan kadın çalışan oranını 2023 yılına kadar yüzde 30 düzeyine çıkarmayı hedefliyoruz. DFDS global düzeyde çeşitlilik ve kapsayıcılığı, terfi, işe alım ve projelerde en öncelikli parametre haline getirdi. DFDS 'in Türkiye faaliyet gösteren şirketi DFDS Akdeniz İş Birimi olarak biz de global plan doğrultusunda hareket ediyoruz. İş dünyasında başarıya ulaşmak isteyen kadın girişimlere yönelik tavsiyeleriniz nelerdir? Başarılı kadın girişimcilerden duyduklarımı özetle size iletebilirim: "Siz de yapabilirsiniz, kendinize inanın, enerjinizi yüksek tutun ve pes etmeyin. Eğer kapıdan giremiyorsanız bacadan girmenin yollarını araştırın. Çıktığınız girişimcilik yolculuğu zor olsa da keyfine varın."