Kadın İçin Taşıyoruz Projesi W20 Ülkelerine Örnek Proje

Kadın İçin Taşıyoruz Projesi W20 Ülkelerine Örnek Proje

DFDS Akdeniz İş Birimi’nin, KAGİDER iş birliği ile hayata geçirdiği ”Kadın İçin Taşıyoruz” projesini, Anadolu’daki kadın ihracatçılarla buluşturan toplantıların beşinci durağı İzmir oldu. DFDS Akdeniz İş Birimi ve KAGİDER iş birliği ile hayata geçirilen “Kadın İçin Taşıyoruz” projesi, Dünya Gazetesi’nin desteği ile Anadolu’da iş dünyasına ve kadın ihracatçılara tanıtılmaya devam ediyor. Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı ve yazarı Hakan Güldağ ile birlikte yönettiğimiz dijital paneller serisinin beşinci durağına , Ege İhracatçıları Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem, ve İzmir  girişimcilerinden Simurg Tasarım Firma Sahibi Mukadder Özden, Dirinler Makine Yönetim Kurulu üyesi Feyzan Dirin, panelist olarak katıldılar.

Panelde kadın ihracatçılarımız açısından oldukça sevindirici gelişmeleri de paylaştık. DFDS projeyi KAGİDER ile birlikte genişletmeyi sürdürüyor. Proje kapsamında kadın üreticilerin ürünleri, şu ana kadar DFDS tarafından 33 proje partneri ile Pendik, Yalova ve Mersin kalkışlı taşımacılık ağında ücretsiz olarak Avrupa’ya ve Kuzey Afrika’ya taşındı. Proje kapsamında Kıbrıs’a da taşıma gerçekleştirildi. Rakamları özetlersek, şu ana kadar 11 kadın girişimcimizin ihracat ürünlerinde toplam 17 taşıma gerçekleştirildi.

Pandemiye uluslararası kadın girişimcilerden çare
Panelde KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem, özellikle pandemi döneminde kadın girişimcileri ve ekonomiye katılımlarını desteklemenin öneminin daha çok ortaya çıktığına değinerek projenin değerinin altını çizdi. Erdem, uluslararası bir boyut kazanan “Kadın İçin Taşıyoruz” projesinin, kadınların rekabetçi piyasalara ulaşabilmeleri ve pazara erişimlerindeki sıkıntıları aşmaları için büyük destek verdiğini de belirtti.

Panelde, İtalya’nın ev sahipliğindeki 3 günlük W20 (Women20) Zirvesi’ne de değinen Erdem, toplantının amacının G20 ülkelerinin liderlerine kadınların bakış açısını ve tavsiyelerini iletmek olduğunu anlattı.

Misyonumuz kadın girişimcileri desteklemek
Erdem, “Anadolu Buluşmaları” panelinin ardından, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen W20 toplantısında “Kadın için Taşıyoruz” projesinin ve KAGİDER ile AİDDA’nın pandemi döneminde başlattıkları iki ülke arasındaki “Sivil Toplum Kuruluşu” iş birliğinin nasıl iyi örnek bir teşkil ettiğini zirve mesajınıda aktardı.

Erdem, W20 oluşumunun 2015 yılında Türkiye’nin başkanlığında gerçekleşen G20 toplantılarında kurulduğunu da hatırlattı. W20 mesajında ayrıca DFDS Akdeniz İş Birimi desteğiyle, AIDDA delegasyonu ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER öncülüğünde Türkiye’den ve İtalya’dan 80 kadın girişimciyi bir araya getiren B2B toplantısına da değinen Erdem, DFDS Akdeniz İş Birimi ile birlikte başlattıkları “Kadın için Taşıyoruz” projesinin detaylarını da anlattı.  Erdem, “Kadın için Taşıyoruz” projesinin  kadın girişimcilerin yeni pazarlara erişimleri için pandemi döneminde örnek bir destek olduğunu belirterek tüm W20 ülkelerine bu projeyi pandemideki ekonomik zorlukları aşmak ve kadın girişimcilere destek olmak için yaygınlaştırmak üzere çağrıda bulundu.

Kadınlarla ihracat artıyor
Ege İhracatçıları Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ise, panelde yönetim kurullarında çok sayıda kadın olduğunu ancak özellikle konfeksiyon sektöründe bu tablonun belirgin olduğunu vurguladı. Eskinazi, özellikle konfeksiyon sektöründe kadınların yönetimde ön safta olduğu şirketlerin ihracatlarının inanılmaz derecede arttığını örnek göstererek, kadının ekonomiye katılımının desteklenmesinin önemini belirtti.

Kadınlar ekonomiyle hayata katılmalı
Panelde İzmir bölgesi kadın girişimcileri tecrübelerinden yola çıkarak kadınların ekonomik hayata daha kolay nasıl katılabileceklerini tartıştılar. Öte yandan, Simurg Tasarım Firma Sahibi Mukadder Özden, sektöre adım atan gençlerle ilgili olarak karşılaştıkları temel eğitimlerine dair sorunlara değindi. Özden, sektörlerinde %50- 55 oranında kadın istihdamı olduğunu ancak daha çok kadının iş hayatına girmesinin, ekonomiye katılmasının kadınların hayatı daha kolay anlamalarına yardımcı olacağını, toplumda tüketim bilincini de etkileyecek çok önemli bir unsur olduğunu ekledi. Dirinler Makine Yönetim Kurulu üyesi Feyzan Dirin ise makine sektörünün çok ataerkil bir yapıya sahip olduğunu ancak yeni nesil iş insanları arasında kadınlara daha çok değer verildiğini belirtti. Bünyelerindeki 55 beyaz yakalı 20 kadın ve 35 erkek çalışandan oluştuğu halde, icra kurulunda %50 erkek %50 kadın olmak üzere eşit bir temsil oluşturduklarını paylaştı. Dirin, bünyelerinde daha çok kadın temsilini destekleyerek bir ahenk yakaladıklarını vurguladı.