Kadın İçin Taşıyoruz projesi Kayseri'de

Kadın İçin Taşıyoruz projesi Kayseri'de

Dünya Gazetesi Anadolu Buluşmalarında, bu ay DFDS Akdeniz İş Birimi'nin, KAGİDER iş birliği ile hayata geçirdiği "Kadın için Taşıyoruz" projesini, Anadolu'daki kadın ihracatçılarla buluşturmak için yeni durağımız Kayseri oldu. Dünya Gazetesi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı ve yazarı Hakan Güldağ ile birlikte yönettiğimiz Kayseri paneline KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Sultan Tepe, DEİK icra Kurulu Sayman Üyesi, Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı ve Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı, Sefes Mobilya Kurucu Ortak ve Genel Müdürü Şafak Çivici panelist olarak katıldı.

8 kadın ihracatçının yükü Avrupa ve Afrika'ya ücretsiz taşındı
Panelde, projenin sınırlarını nasıl genişletmeye devam edeceğimizi ve taşıma adetlerini artırabileceğimizi konuştuk. Kadın üreticilerin ürünleri, DFDS tarafından Pendik, Yalova ve Mersin kalkışlı taşımacılık ağında ücretsiz olarak Avrupa'ya ve Kuzey Afrika'ya taşınıyor. Projeye destek veren lojistik partnerlerin sayısı 27'ye ulaştı. ABC Lojistik, Alişan Lojistik, ALC Lojistik, Ares Lojistik, BKM Lojistik, Borusan Lojistik, Bulung, CMA International, Çobantur Boltas, Deneks, Denko Lojistik, Ekol Lojistik, Eyüp Lojistik, Galata Taşımacılık, Globelink, Hellmann, Hüner Lojistik, Mars Lojistik, Reysaş Lojistik, Sağlık Lojistik, Sarp Intermodal, Sultantur, Tetnak, Transtaş, Uğur Lojistik, VİP Transport, İsa Cani Uluslararası Taşımacılık lojistik çözüm ortakları olarak destek veriyor. Şu ana kadar 8 kadın girişimcimizin ihracat ürünlerinde toplam 13 taşıması proje kapsamında Avrupa ve Kuzey Afrika'ya taşındı. Savunma, tekstil, gıda, emaye sektörlerinde taşıma gerçekleştirildi. Şu ana kadar 8 kadın girişimcimizin ihracat ürünlerinde toplam 13 taşıması proje kapsamında Avrupa ve Kuzey Afrika'ya taşındı. Savunma, tekstil, gıda, emaye sektörlerinde taşıma gerçekleştirildi.

Kadın girişimcilerin %26'sı işini kaybetti
KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem, panelde IPSOS'la gerçekleştirdikleri araştırmanın verilerini paylaştı. Erdem, ankete katılan kadın girişimcilerin yüzde 76'sının pandemide zorlandığını; yüzde 68'inin iş hacminin azaldığını, hatta katılımcıların yüzde 28'inin de işini kaybettiğini açıkladı. Özellikle pandemi sürecinde zor bir tabloya giren kadın girişimcilerin projeyle ekonomiye katılımını desteklemek hayati önem taşıyor. Panelde iyi haber ise Türkiye'de ticaretin başşehirlerinden olarak bilinen Kayseri'den geldi. Pandemi dönemine rağmen ihracatta 2020 yılını 2,6 milyar dolar ile tamamladıklarını söyleyen Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy ise 2021 için Kayseri'de ihracat hedefini 3 milyar dolar olduğunu söyledi. Gülsoy, 21 bin üyesi ve 167 kadın girşimci kurulu üyesi olan Kayseri Ticaret Odası'nda kadın ihracatçıların sayısının artması ve Kayseri' de lojistik merkez kurulması ile 2023 yılında 5 milyar dolar ihracatı hedeflediklerinin altını çizdi. TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Sultan Tepe, panelde kadın ihracatçı sayılarını artıracaklarının sözünü verdi. Tepe, Kadın için Taşıyoruz" projesi ve aynı doğrultuda tüm gayretlerin çığ gibi büyüyen bir ekosisteme dönüştüğünü gözlemlediğini aktardı. Sefes Mobilya Kurucu Ortak ve Genel Müdürü Şafak Çivici panelde Avrupa'da mobilya satışlarının pandemide patladığı bilgisini paylaşırken, şehirde merkezi depo tarzında alanlar tesis edilmesinin de bütün ihracatçılarımıza faydası olacağına inandığını aktardı. Çivici, "Kadın için Taşıyoruz" projesinin ve DFDS Akdeniz İş Birimi'nin bu alanda çok önemli bir destek sağladığını belirtti. Panelde Kayseri'nin önde gelen kadın girişimcilerinden memur bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen DEİK icra Kurulu Sayman Üyesi, Afrika iş Konseyleri Koordinatör Başkanı ve Kayserispor Başkanı, Berna Gözbaşı, tamamen sıfırdan başlayarak kurucusu olduğu BRN Yatak ile pandemiye rağmen 70'den fazla ülkeye 100 milyon dolar ihracat yaptıklarını anlatarak kadın girişimcilere cesaret verdi. Gözbaşı, Kadın için Taşıyoruz projesini DEİK Afrika iş Konseyi olarak destekleyeceklerini dile getirdi. VVebinarı Dünya Gazetesi youtube kanalında izleyebilirsiniz.