Kadın İçin Taşıyoruz projesi Ankara'da

Kadın İçin Taşıyoruz projesi Ankara'da

DFDS Akdeniz İş Birimi’nin, KAGİDER iş birliği ile hayata geçirdiği ”Kadın İçin Taşıyoruz” projesini, Anadolu’daki kadın ihracatçılarla buluşturan toplantıların 4. durağı Ankara’da gerçekleştirildi. DFDS Akdeniz İş Birimi ve KAGİDER iş birliği ile hayata geçirilen “Kadın İçin Taşıyoruz” projesi, Dünya Gazetesi’nin desteği ile Anadolu’daki iş dünyası ve kadın ihracatçılara tanıtılmaya devam ediyor. Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı ve yazarı Hakan Güldağ ile birlikte yönettiğimiz dijital paneller serisinin dördüncü durağına Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem, DFDS Akdeniz İş Birimi Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu, Kayhan Hidrolik Yönetim Kurulu Başkanı Sevda Kayhan Yılmaz ve Kadın için taşıyoruz girişimcilerinden Mapsis Metal Kurucusu Filiz Akkaş panelist olarak katıldı.

Makine ihracatı pandeminin etkilerini geride bıraktı
Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı ve Tim Başkan vekili Kutlu Karavelioğlu, makine ihracatının pandeminin etkilerini geride bırakıp makine ihracatının 2019’a göre yüzde 20’ye yakın artışta olduğunu, özellikle Güney Avrupa devletlerine artışların yüzde 30 olduğunun altını çizerek yılı 22 milyar dolar  makine ihracatı ile tamamlayacaklarını belirtti. Pandemi sonrasında kadınların sanayide çalışmaları için dijitalleşme ve endüsti 4.0 kavramları ile yeni fırsatlar oluştuğunun altını çizdi. Karavelioğlu, yeşil mutabakat ile kadınlar için makine sektöründe kadınlar için yeni fırsatlar oluştuğunu kadın girişimcileri, dünya ticaretinnin yüzde 85’ini oluşturan, Türkiye’nin ihracatta 2. Büyük sektörü olan makine sektörüne davet etti.

KIT projesine destek veren firma sayısı lojistik sektöründe 32 oldu
DFDS Akdeniz İş Birimi Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu, panelde kadın girişimcilerin dış pazarlara açılımı ve yeni pazarlara girebilmeleri için KAGİDER ile projeyi başlattıklarını ve bu kapsamda verilen taşıma desteği ile kadın ihracatçıların artan navlun fiyatlarına rağmen maliyetlerini düşürerek daha rekabetçi teklifler verme olanağını yakaladıklarını anlattı. Son durumda pandemi döneminde 10 kadın girişimcinin 16 taşımasını Avrupa’ya taşıdıkları ve Lojistik sektöründe güç birliğine ulaşılmasını sağlayan projeye destek olan lojistik firmaların sayısının 32’yi bulduğunu  aktardı. Dünya Gazetesi ile yapılan Anadolu Buluşmaları ile daha fazla kadın girişimciye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Pamukçu, Ankara toplantılarında makine ve savunma saniyisinde dinlediğimiz Kayhan Hidrolik Yönetim Kurulu Başkanı Sevda Kayhan Yılmaz ve Mapsis Metal Kurucusu Filiz Akkaş’ın rol model hikayelerinin iyi örnek olup ve bizi dinleyenlerin moralini yükselttiğini belirtti.

Sanal toplantılara Almanya ile devam
KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem
, DFDS Akdeniz İş Birimi sponsorluğunda İtalyan Kadın Girişimciler Derneği AIDDA delegasyonu ile dijital B2B toplantılarına, Almanya’daki kadın girişimciler ile DFDS Akdeniz İş Birimi sponsorluğunda devam edeceklerini söyledi. Erdem, fiziksel toplantılara yeniden başlayana kadar zaman kazanmak için bu dönemde kadın girişimcilere yeni iş fırsatları yaratmak için sanal toplantı ve buluşmalardan olumlu geri dönüş aldıklarını ve sanal toplantılara devam edeceklerinin altını çizdi. Erdem’in konuşmasında yer verdiği B2B toplantıları İtalya’da Trieste'de Türkiye ile güçlü ro-ro deniz bağlantıları ile tanınan Avrupa’nın lider lojistik firmalarından Danimarkalı DFDS tarafından desteklenirken, toplantı sayesinde İtalya’dan Türkiye pazarına ve Türkiye pazarından da İtalya’ya yeni ticari ve endüstriyel fırsatlar masaya yatırılmıştı. Toplantı, İtalyan basınında “kadın girişimciler İtalya ve Türkiye arasında iş dünyasında köprü kuruyor” başlığı ile yer aldı. Panelde 14 Temmuz’da İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenecek W20 toplantılarında “Kadın için taşıyoruz” projesi ve KAGİDER ile AİDDA’nın pandemi döneminde başlatıkları 2 ülke STK’sı arasındaki işbirliğinin iyi örnek olarak W20’de tanıtılacağını da öğrendik.

Rol model makine ve savunma sanayinde kadınlar
Panelde Kadın girişimcilerinin az sayıda olduğu makine ve savunma sanayinde girişimci olan Kayhan Hidrolik Yönetim Kurulu Başkanı Sevda Kayhan Yılmaz ve “Kadın için taşıyoruz” girişimcilerinden Mapsis Metal Kurucusu Filiz Akkaş’ın girişim yolcuklarını dinledik. Sevda Kayhan Yılmaz, orta ve yüksek teknoloji üreterek makine ihracatında ihracat rakamlarını Avrupa’ya artırma hedeflerini 1994 yılındaki ilk ihracatlarından beri korumalarında kadın girişimci olarak sektörde nasıl liderlik yaptığını anlattı. Kadın için Taşıyoruz projesini  yerele yaymak için Ankara ve Konya’daki kadın girişimcilere proje elçiliği yapma sözünü verdi.

Kadın için taşıyoruz projesi girişimcilerinden Mapsis Metal Kurucusu Filiz Akkaş panelde 2011 yılında kurduğu Mapsis Metal ile Kocaeli Dilovası’ndaki tesislerinde farklı sektörlere mekanik işlem ihtiyaçları doğrultusunda çözümler sunduklarını pandemi döneminde de hava temizleme cihazları üretimi ve ihracatına nasıl başladıklarını anlattı. Uluslararası pazarlara yayılma hedefi kapsamında  Kıt projesinde ürünlerinin Fransa’ya taşındığındığı söyleyen Akkaş, projede yer almasının özellikle pandemi döneminde kadın ihracatçılara önemli bir destek sağladığını belirtti. Akkaş, “Özellikle lojistik açıdan zamanında ve ücretsiz taşıma desteği ile KIT girişimcisi olarak proje kapsamında aldığımız hizmet hem işlerime tamamlayıcı bir unsur oldu hem de biz kadın girişimcilerin küresel pazarlarda daha rekabetçi olmamız açısından çok önemli bir katkı yarattı” dedi. Akkaş,

DFDS ve KAGİDER’in  proje sayesinde bir ilki gerçekleştirerek sadece kadın girişimcilerin ekonomiye daha fazla katılımlarına destek vermekle kalmadıklarını aynı zamanda hem motivasyon arttırıcı hem de yeni pazarlar için önemli bir destek sağladıklarını açıkladı.

DFDS Akdeniz İş Birimi ile KAGİDER’in iş kadınlarına yönelik başlattığı proje 50 kadın girişimcinin ihracat ürünlerine, 1 yıl süreyle ücretsiz taşımacılık desteği verecek. Projeye KAGİDER’İN ticaretin kadınları portalına kayıt olup aşağıdaki linkten başvurabilirsiniz.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSel7jWj9BR1sRwNLnNk5R_amzLQ5-KWrq0vRLyMqDFUPX6w9w/viewform