İŞ GEZİSİNDEN MUTLULUĞA

İŞ GEZİSİNDEN MUTLULUĞA

 

Geçtiğimiz hafta bir iş gezisi için gittiğim Sicilya'yı minik bir tatile çevirdim ayrıntıları DengeSende platformundan İclal Buse Gül'e anlattım.

Etna dağı, hem Avrupa'nın en büyük dağları arasında yer almasıyla hem de aktif bir dağ olmasıyla oldukça ilgi gören bir yer. Aktif bir dağda yürüyüş yapmak ve bu doğal yapının mucizevi görüntüsüne şahit olmakta çok keyifli.

 

İBG: Etna Dağını biraz anlatır mısınız?

Etna dağı, hem Avrupa'nın en büyük dağları arasında yer almasıyla hem de aktif bir dağ olmasıyla oldukça ilgi gören bir yer. Aktif bir dağda yürüyüş yapmak ve bu doğal yapının mucizevi görüntüsüne şahit olmakta çok keyifli. Yerli halk hem her an patlamaya hazır bir dağ ile yaşamaya hem de gökyüzünü kaplayan duman görüntüsüne de oldukça fazla alışmış durumda.

Bir aktif dağ ile birlikte yaşamak kulağa korkunç gibi gelse de Etna halkı o dağı çok benimsemiş ve buna dair bir korku hissetmiyorlar. Bu yüzden halkının da, seyahate gelen turistlerin de ürkütücü derecedeki görkemli görüntüsüyle kendine oldukça fazla çekiyor. Ayrıca nereye bakarsanız bakın gözünüzü ondan alamıyorsunuz, ister istemez her arka planda kendisini gösteriyor.

         

İBG: Etna dağında neler yaptınız?

Etna dağına tırmanmak aslında bizim için bir şans oldu. Aktif olmasından dolayı her gün gezebileceğiniz bir alan değil. Şanslıydık ki bizim gezmek istediğimiz gün volkanlar aktif değildi  ve izin verildi. Dağ boyunca çok fazla yürüdük ve tırmandık. İnsanların meraklı bakışlarını ve görkemli yapıyı yakından izledik. Kendimizi çocukluğumuzda hissettiğimiz anlar yaşattı   bize. Hem kirlendik hem eğlendik hem de dağ havasının keyfini çıkardık.

        

 İBG: Gezinizde sizi en çok zorlayan şey ne oldu?

 Sanırım tozlu rüzgarın içinde dengeli yürümeye çalışmak denebilir. Tam bir uzay yürüyüşü gibiydi. Toprağın yapısı ve denge de kalmaya çalışmak bizi bir hayli yorarken bir yandan da kumlu rüzgarlar bizi çok etkiledi. Ayrıca bu dağa tırmanmak gerçekten sportif olmayı da gerektiriyor. Ertesi gün ayaklarımda ağrılar ve şişlikler vardı. Sonradan aklımıza gelen yöntemle  ayaklarımızı Alcantara nehrinde dinlendirdik ve nehirde eşsiz bir güzellikteydi. Kendimizi gerçekten dinlenmiş ve huzurlu hissettik.

Ek olarak mutlaka koruyucu kıyafetler giymekte fayda var. Ayrıca dudaklarınız ve vücudunuz için de nemlendiriciniz yanınızda olursa kuru sıcakta sizin için çok faydalı olur. İBG: Tatil için gidildiğinde sizce fiyatlar nasıl? Yemekler gerçekten Türkiye’de ismi olan balıkçılardaki menü fiyatlarına göre gayet uygun. Market fiyatları gezebildiğim kadarıyla oldukça uygundu. Özellikle içecek bölümü fiyatları aklımda kaldı süt 0.80€ şarap 1,5 ya da 2€ arasındaydı. Atıştırmalık sandviçler 3€ gibi fiyatlara bulunabiliyordu. Marketlerin dışında da mekanlarda çok pahalı değildi. İki kişi her şey dahil akşam ya da öğlen yemekleri 30€- 40€ civarı,2 alkollü içecek 16€ gibi fiyatlara tekabül etmekte. Ayrıca yazlık bölgelerimizdeki plaj fiyatlarına göre de plaj girişleri makuldü. Sicilya da plaj girişleri 10€, Taormina’da plaja girmek 15€’idi. Ev kiralamak ise günlük 70€’idi. İBG : Seyahat için Etna’ yı önerir misiniz? Evet kesinlikle öneriyorum. Gerçekten hayatınızda unutamayacağınız bir deneyim. Böyle bir tecrübe insanın yüzüne dokunuyor. Aklıma geldikçe hala gülümsüyorum ve orada geçen tüm anılarımı gülümseyerek anlatıyorum. Sanki çocukluğuma döndüğüm, doyasıya eğlendiğim ve kirlendiğim bir zaman yolculuğuydu. Benim için yeri her zaman çok ayrı kalacak.

İclal Buse Gül

 

Etna Ozlem Dalga GeziEtna Dağı Gezi Ozlem Dalga

Ozlem Dalga Etna dağı geziZorlu yolculuk Özlem DAlgaÖzlem Dalga Zorlu Yolculuk Etna Gezi

 

 

 

 

 

 

 

 

Etna Dağı Gezi Özlem DalgaÖzlem DAlga Etna dağı GeziÖzlem Dalga  Tunç Dalga Etna GeziÖzlem Dalga Etna GeziÖzlem Dalga Tırmanış Gezi

 

 

 

 

 

 

 

 

#özlem dalga #dengesende #turizm #seyahat #italya #sicilya #etna #taormina # travel # business travel #pegasus #dağ #tırmanış #zirve #milli dağcı #enerji #güç #volkan #lav #magma #Türkiye